İkinci El Forklift

İkinci El Forklift

Günümüzde çoğu sektörde forklift kullanımı zaruri bir hale gelmiştir. Taşıma, istifleme gibi konularda insan gücünün yetersiz hale gelmesi ve verimlilik bağlamında zaman, maliyet kriterlerinin göz önünde bulundurulması zorunluluğu bu durumun sebepleri arasında sayılabilir.

Forkliftler dayanıklı, uzun süreli kullanımı mümkün olan ve çeşitli kriterler kapsamında yüksek fiyatlarda satışa sunulan araçlardır. Bu nedenlerle iş sahipleri veya proje yöneticileri sıfır araç yanında ikinci el forklift kullanılması yöntemini de tercih edebilmektedir. Bahse konu iş için gerekli donanıma sahip ve fiziki açıdan iyi durumda olan forkliftler bu noktada değerlendirmeye alınabilir.

İkinci El Forklift

İkinci el iş makinesi kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak forkliftler için de bu piyasa genişlemiştir. Ayrıca sıfır araç fiyatlarındaki artış, süreli kullanım gereksinimleri veya alternatif finansman yöntemleri ikinci el forklift tercihini yaygınlaştıran unsurlardandır.

Bu araçlar birçok online pazar yerinden, ikinci el iş makinesi satışı ve kiralaması yapan kişi ya da kuruluşlardan temin edilebilir. İkinci el forklift satın alma ya da kiralama sürecinde ihtiyaçları karşılayan ve kullanımı esnasında problem oluşturmayacak araçlara yönelmek gerekir. Ayrıca motor seçeneğine göre akülü veya dizel motorlu elektrikli forkliftler tercih edilebilir.

Forklift Tamir, Bakım ve Yedek Parçaları

Hareket kabiliyetine göre tork konverterli, hidrostatik, elektrik motorlu ve debriyajlı olmak üzere dört gruba ayrılan forkliftler çok sayıda önemli parça ve kısımdan oluşmaktadır. Bu kapsamda kabin, uzatma çatalları, yataklar, tekerler, ana gövde gibi kısımlar yanında zincirler, devre kartları ve filtreler forkliftlerin temel bileşenleridir.

Forkliftlerin marka, modeline veya elektrikli, dizel gibi motor türüne bağlı olarak bakım süreleri değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte periyodik bakımları zamanında gerçekleştirilmiş araçlar ham daha yüksek verimlilikte çalışır hem de daha uzun kullanım ömrü sağlar.

İkinci El Forklift Kullanımı

İkinci el forklift kavramı bahse konu iş makinesi için oldukça geniş bir zaman aralığını kapsamaktadır. İlk el (sıfır km) olarak alındıktan sonra bir kaç gün veya uzun yıllar kullanılıp satışa çıkarılan forklift ikinci el araç kategorisine girer. İlk kullanıcısının kullanım yoğunluğu, tamir ve bakım durumu gibi hususlar da ilgili forkliftin ikinci el piyasa değerini etkilemektedir.

Alıcı taraf için de gerek satın alma gerek kiralama yöntemleri çerçevesinde bu durumları dikkatlice değerlendirmelidir. Aksi halde satın alma bedeli üzerine ciddi düzeylerde tamir, bakım, yedek parça değişimi gibi maliyetler eklenebilir.

Yeni ve İkinci El Forklift Piyasası

Gerek satın alma gerek kiralama sıfır km ve ikinci el forklift temininde sıklıkla kullanılan finansal yöntemlerdir. Fayda maliyet ölçütleri karşılaştırıldığında çoğu zaman ikinci el bir ürünün tedarik edilmesi daha avantajlı hale gelebilir.

Ancak araç ihtiyacı içerisinde olan kişilerin bu durumu avantaja çevirmesi için kesinlikle iyi bir araştırma yapması ve güven telkin eden kişilerden araç alması gereklidir. İkinci el araçlarda da ilk el forkliflerde olduğu gibi periyodik bakımların sürekliliği sağlanmalıdır. Şöyle ki ikinci el olarak temin edilen bir forkliftin de tekrar satılması veya kiraya verilmesi söz konusu olabilir.

 İkinci El Forklift'te Dikkat Edilecek Hususlar

 İkinci el forklift temini sürecinde şu hususlara önem verilmelidir;

  • İş konusu ve çalışma sahası kapsamında ihtiyaçlar ve kriterler belirlenmelidir.
  • İlgili forkliftin bakımlarının zamanında yapılmış ve kaliteli yedek parça kullanılmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Forklift incelemesi uzman ve deneyimli kişi veya kuruluşlar tarafından yapılmalıdır.

Aracın satış ve devir işlemleri noktasındaki detaylara önem verilmelidir. Bu işlemler noterler veya tescil konusunda yetkili kuruluşlar tarafından yerine getirilmelidir.

Özcan YILMAZ

0532 609 67 77