Forklift Yedek Parça

Forklift Yedek Parça

İnşaat sahalarında, üretim ve depolama gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği iş yerlerinde sıklıkla kullanılan iş makinelerinden birisi de forklifttir. Forklift denilen araçların temel işlevi insanlar tarafından taşınması mümkün olmayan ya da çok zahmetli olan yüklerin bir yerden başka bir yere taşınmasıdır. Kendi operatörü tarafından idare edilen forkliftler alternatif boyutlarda ve modellerde üretilmektedir.

Farklı markalar tarafından tasarlanan ve üretilen dizel veya akülü forkliftler piyasada bulunabilir. Hareket özellikleri baz alınarak debriyajlı, tork konverterli, hidrostatik ve elektrik motorlu olmak üzere 4 grup forkliften söz edilebilir. Ayrıca her araç için forklift yedek parça ve ekipmanları bulunur.

 Forklift Yedek Parçaları

Forkliftlerin taşıma ve istifleme fonksiyonlarını etkin ve verimli bir şekilde yerine getirebilmesi için birçok parçanın birbiriyle uyumlu ve istikrarlı şekilde çalışması gerekir. Söz konusu işlevleri yerine getirmek üzere forklift üzerinde bulunan temel parçalar filtreler, çatallar, elektronik kartlar olarak da bilinen devre kartları, zincirler, lastikler, kabin ve motor parçaları, yataklar, tekerlerler şeklinde sıralanabilir.

Forklift yedek parça yanında koltuk, konsol, çatal uzatıcılar, kameralar, raf ve kolon koruyucular, belge, cihaz tutucuları gibi aksesuarlar da forklift operatörünün güvenliğini ve konforunu artırmak için araca ilave edilebilir.

Forklift Servisinde Yedek Parçalar

Periyodik bakımlar forklift yedek parça için kullanım ömrünün uzaması ve güvenliğin artması demektir. Ayrıca arızalanma ve yüksek yakıt tüketimi gibi ihtimaller de zamanında yapılacak bakım onarım işlemleri ile düşük seviyelerde tutulmaktadır. Servis ihtiyacı doğması halinde genellikle forkliftin kullanıldığı iş adresine gelen ve hizmet sunan firmalar yedek parça ihtiyacına karşılık müşterilerine alternatif markalar önerebilir.

Bu noktada fiyat uygunluğu kadar kaliteli forklift yedek parça kullanımı da önem arz etmektedir. Forkliftler de dahil olmak üzere uzun yıllardır çeşitli iş makineleri ithalatı, üretimi ve satışı kapsamında faaliyet gösteren Yalova Forklift sektöründe önde gelen yerli firmalardan birisidir.

Piyasada farklı satış kanalları üzerinden ya da bizzat üretici firmadan, garantili forklift yedek parçaları temin edilebilir. Ayrıca ürünle alakalı veya servis süreci noktasında bizimle iletişime geçip destek alabilirsiniz. Yalova Forklift bünyesinde üretilen hem dizel hem de akülü fortlifler için yedek parçalar bulmak mümkündür.

Yedek Parça Temininde Dikkat Edilecek Hususlar

Parça değişimi yapılması halinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle aracın marka ve modeline uygun kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Servis hizmeti alınacak kuruluşun sektöründe kendisini ispatlamış ve yeterli deneyime sahip bir işletme olması gerekir. Ayrıca teknik personelinde konusunda uzman ve tecrübeli olması önem arz eder.

Bu noktada firmadan işçilik garantisi verip vermediği öğrenilebilir. Yedek parça ve aksesuarlar noktasında yapılacak online alışverişlerde hem ürüne hem de satıcıya yönelik değerlendirmeler dikkate alınmalıdır. Yedek parça ömrü forkliftin modeline, kullanım durumuna ve çalışma trafiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aracın akülü ya da dizel olması bu konuya örnek verilebilir. Akülü araçlar için akü fişleri ve sensörleri bazı önemli parçalardır.

Forklift Yedek Parça Fiyatları

Piyasada çok sayıda yerli, yabancı araç ve forklift yedek parça üreten firma yer alır. Gerek araçların gerek yedek parçalarının fiyatlarını belirleyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara ürünlerin hangi marka oldukları, ithal ya da yerli üretim durumları örnek gösterilebilir.

Ayrıca yedek parça fiyatının yanında bakım onarım için alınacak işçilik ücreti de maliyet düzeyini etkileyecek bir diğer konudur. Öte yandan servis sözleşmesi kapsamında süreli olarak belli firmalardan profesyonel destek alınabilir. Bunun için sözleşmede zaman ve lokasyon unsurlarına dikkat edilmelidir.

Sadettin ÇİÇEK

0537 496 63 61