Forklift Servisi

Forklift Servisi

İnsan gücü ile taşınması zor olan yükleri iki yer arasında taşırken kullanılan iş makinaları forklift olarak nitelendirilir. Zamandan, enerjiden ve mali anlamda ciddi tasarruflar sağlayan bu araçların temel amacı yük taşımaktır. Forkliftlerin verimliliğinin artırılması ve daha uzun süreli kullanılabilmesi için bakım ve onarımları büyük önem taşımaktadır. Forklift servisi aracın belli periyodlarla bakımlarının yapılmasını ve iş güvenliğinin artırılmasını da sağlar. Servisi sürelerine uyulması araçta meydana gelebilecek olası problemlerin de büyümesini engelleyecektir.

Forklift Teknik Servis

İnşaat alanı, üretim ve depolama sahası gibi birçok iş yerinde forklift kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir. Bu araçların düzenli bakımlarının yapılmaması halinde doğabilecek arızalar işlerin aksamasına ve maddi kayıplara neden olabilir. Bu sebeple forklift servisi ilgili dönemlerde uzman ekipler tarafından yerine getirilmelidir. Forkliftlerin bakım süreleri, akülü veya dizel model olmaları açısından farklılık gösterebilir. Bakım süreleri genel olarak dizel modellerde 250, akülü modellerde 1000 saat olarak ön görülür.

Servis Sürecinde Neler Yapılır?

Forklift servisi konusunda tecrübeli ekipler tarafından forkliftin bulunduğu yerde servis verilir. Bu işlem iş makinesi sahipleri açısından zaman tasarrufu da sağlar. Servis kapsamında çeşitli bakım ve tamir işlemleri yapılabilir. Söz konusu işlemler çerçevesinde akü, elektronik kart, şanzıman, tork gibi elektronik ve mekanik parçaların tamiri yapılabilir. Ayrıca akü ve yağ değişimi ile lastik kontrolünün de araç başında yapılması mümkündür.

Forkliftler için gerekli diğer detaylı bakımlar kapsamında kömür veya rulman değişimi, aşınmış durumdaki asansör kazıklarının kaynak ile doldurulması, dingil ve akslar için revizyon işlemleri de sayılabilir. Genel olarak mekanik yapıda olan forkliftlerin elektronik aksamları için de bakım ve onarım faaliyetleri söz konusu olabilir. Forklift servisi bünyesinde donanımlı, tecrübeli mühendislerin ve teknik elemanların bulunması bu açıdan önem arz etmektedir. Servis çalışmaları periyodik olabileceği gibi aniden ortaya çıkan durumlarda da yapılabilir.

Forkliftlerin Periyodik Bakımları Nasıl Belirlenir?

Üretici firmalar istifleme ve depolama ekipmanları da dahil olmak üzere forklift gibi araçların bakım periyotlarını belirlemektedir. Kullanıcıların uyması ve uygulaması için önem arz eden bu süreçlerin belirlenmesinde çeşitli kullanım prosesleri ve testler gerçekleştirilir. Test aşamalarında araçların hava ve yakıt filtreleri, motor ve hidrolik yağı ile filtreleri, şanzıman yağ ve filtreleri ile diğer bazı parçaların kullanım ömrü gözlemlenir. Çıkarılacak sürelere göre bakım periyotları belirlenir. İlgili kısımların bazıları için yenileme bazıları için bakım söz konusu olacaktır. Temizleme yapılırken solvent veya çeşitli kimyasallar kullanılabilir. Bakımların yapılmaması halinde fazla yakıt tüketimi, arızalanma veya iş güvenliği açısından riskli sonuçlar meydana gelebilir.

Forklift Servis Maliyetleri

Forkliftlerin, çalışma alanlarında yaygın kullanılmasına bağlı olarak servis imkanı genişlemiştir. Servis hizmeti kapsamında malzemeler, yedek parçalar ve işçilik bakım onarım maliyetini belirleyecektir. Bu noktada öncelikle aracın akülü veya dizel olmasına göre bir servis ile anlaşma sağlanabilir. Ayrıca araçla ilgili bakım durumun veya varsa problemlerin doğru ve açık bir şekilde aktarılması da önemlidir. Müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusunda servis sunacak firma tarafından çıkarılacak fiyatlar karşılaştırılarak uygun olan tadilat bedeli kabul edilebilir.

En Uygun Forklift Servisi

Birçok firma tarafından forklift kiralama ve forklift servisi gibi hizmet paketleri oluşturulmaktadır. Forklift kullanıcılarına sunulan bu gibi paketlerin kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde ve işçilik garantili olarak gerçekleştirilmesinde fayda vardır. Servis bedeli karşılığı ödenecek olan tutar kadar firma güvenilirliği de önem arz eder. Servis sunacak kuruluşun sahip olduğu yetkin personel ve mesleki tecrübe söz konusu güvenilirliği belirleyen faktörlerdir.

Sadettin ÇİÇEK

0537 496 63 61